Denarna socialna pomoč je namenjena je zadovoljevanju minimalnih življenjskih potreb v višini, ki omogoča preživetje. V skladu z Zakonom o socialno varstvenih prejemkih (v nadaljevanju ZSVarPre) je denarna socialna pomoč socialno varstveni prejemek, namenjen tistim posameznikom ali posameznicam oziroma družinam, ki si materialne varnosti ne morejo zagotoviti zaradi okoliščin, na katere sami ne morejo vplivati.
Denarno socialno pomoč lahko pridobite, če bivate v Republiki Sloveniji in ste:
Upravičenec do denarne socialne pomoči je tako:
Denarna socialna pomoč je odvisna od višine dohodkov, števila družinskih članov, premoženja, s katerim bi se lahko posameznik ali družina preživljala, od tega, ali so uveljavljali vse druge pravice, npr. denarno nadomestilo za brezposelnost v primeru prenehanja zaposlitve, kajti denarna socialna pomoč je zadnja v sistemu vseh pravic, ko so že bile izčrpane vse druge možnosti za preživetje, prihrankov ter zagotovljene oskrbe in morebitnega obstoja krivdnega razloga (na primer neprijavljenost pri Zavodu RS za zaposlovanje, prestajanje zaporne kazni,…). Pomembno je, da so osebe same aktivne pri reševanju svojega problema, zato morajo biti prijavljene na Zavodu RS za zaposlovanje in se vključevati v ponujene programe aktivne politike zaposlovanja.
Upoštevajo se dohodki in prejemki, in sicer neto razpoložljivi dohodek (po odštetju davkov in obveznih prispevkov ter normiranih oziroma dejanskih stroškov), prejeti v zadnjih 3 ali 4 – 12 mesecih ali v 13 mesecih pred mesecem vložitve vloge.
Denarna socialna pomoč se dodeli za določen čas, odvisno od okoliščin, ki so podlaga za dodelitev in višino denarne socialne pomoči. Dodeli se za obdobje:
Namen izredne denarne socialne pomoči je kritje izrednih stroškov, ki so vezani na preživetje in jih z lastnim dohodkom ali lastnim dohodkom družine ni mogoče pokriti. Namenjena je tudi v primeru, če se oseba ali družina iz razlogov, na katere ni imela vpliva, znajde v položaju materialne ogroženosti. Dodeli se v obliki enkratnega zneska ali za obdobje od 3 do 6 mesecev.
Samski osebi, ki je upravičena do varstvenega dodatka, ali družini, v kateri sta dva družinska člana upravičena do varstvenega dodatka, se dodeli le za namen, ki je različen od namena dodelitve varstvenega dodatka.
V vlogi za izredno denarno socialno pomoč mora vlagateljica ali vlagatelj natančno navesti, za kakšen namen potrebuje pomoč in opredeliti višino sredstev, ki jih potrebuje. Po prejetju nakazila izredne denarne socialne pomoči je upravičenec dolžan prejeto pomoč porabiti za namen, za katerega mu je bila dodeljena, v roku 30 dni po prejetju pomoči oziroma do vložitve nove vloge, če je ta vložena pred potekom tega roka.
Po prejetju izredne socialne pomoči je potrebno predložiti dokazilo o namenski porabi v roku 45 dni po prejetju izredne denarne socialne pomoči oziroma najkasneje ob vložitvi nove vloge za izredno denarno socialno pomoč. V primeru, da upravičenec ne predloži dokazila o namenski porabi v določenem roku, ne more uveljaviti nove pomoči 14 mesecev po mesecu prejema. Če upravičenec prejete pomoči ne porabi v celoti za namen, za katerega mu je bila le-ta dodeljena, mora ostanek sredstev vrniti v proračun v roku 15 dni po porabi sredstev drugače se šteje, da pomoč ni bila namensko porabljena.
Preberite več:
Denarna socialna pomoč | Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
Pravico do denarne socialne pomoči uveljavljate na:
Pravico do izredne denarne socialne pomoči uveljavljate na: